Vážení přátelé,
srdečně Vás zveme: dne 16.7. 2021 od 18 hodin do prostor zámeckého parku na unikátní představení Harlekin, kompozici Karlheinze Stockhausena z roku 1975. Nejen hrát, také tančit bude Harlekýn klarinetista Karel Dohnal, který se zároveň stane i mimem.

Karel Dohnal o Harkekýnovi:
Nastudování Stockhausenova Harlekina byla pro mne velká výzva. Dílo bylo napsáno pro dvorní autorovu interpretku, americkou klarinetistku Suzanne Stephens. Záměrem Stockhausena bylo vytvořit postavu Harlekýna, která se vhistorii objevovala v různých podobách od dob Commedia dell'arte. Tentokrát je Harlekýn hudebník – klarinetista. Stockhausen vprogramových poznámkách píše o ztvárnění 7 základních charakterů. Nicméně jsem zhlédl jeho přednášku k Harlekinovi, na které mluví o tom, že Harlekin vždy byla postava, která si mohla dovolit být nejen veselá, ale i vulgární či drzá. Zároveň předpokládá, že interpret vytvoří i mnoho dalších rovin a postav. Pracoval jsem intenzivně několik měsíců na nastudování notového zápisu a pohybů. Naučit se nazpaměť nejen noty, ale i zrealizovat autorovy velmi podrobné požadavky, které jsou napsány téměř u každé noty a fráze, a které vyžadují nejen hudební, ale i choreografickou a pantomimickou přípravu, bylo nadmíru náročné. Zároveň jsem se snažil postavě Harlekýna vdechnout její původní smysl, a přinést publiku postavu, která umí především bavit, rozesmát, překvapovat i dojímat. V neposlední řadě je každé provedení unikátní tím, že počítá (dle přání autora) s interpretovou reakcí na náladu a atmosféru v publiku.

Kritiky:
Karel Dohnal's performance of Karelheinz Stockhausen's Harlequin was, quite simply, one of the most astonishing 45 minutes I've experienced.....
(Představení Harlekin Karlheinze Stockhausena vpodání Karla Dohnala bylo prostě jedno z neúchvatnějších 45 minut které jsem kdy zažil...)-Keith Bruce 2013 Glasgow
Netušil jsem, že jeden hudebník na jevišti může být schopen nejen dokonale a zpaměti interpretovat náročný, v převážné míře etudovitý part padesátiminutového sólistického díla, což je obdivuhodné samo o sobě, ale synchronně se prezentovat v složitých hereckých etudách a v břitkých virtuózních mimických kadencích. Početné publikum si po bouřlivém potlesku vestoje stěžovalo na křeče v bránici. Jan Grossman (festival Forfest Kroměříž 2012)
(zdroj: http://bohemianartists.cz)

Dne 6.8. 2021 od 19 hodin se v zámeckého parku u zámečku uskuteční koncert houslistky Moniky Urbanové a harfistky Hedviky Mousa Bacha, které společně vystupují jako Duo Beautiful Strings již od svých studií na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze v roce 2010.
Za sebou mají řadu společných vystoupení na koncertních pódiích jak v České republice, tak i v zahraničí, vítězství v různých mezinárodních soutěžích i sólové zkušenosti. Jejich široký a pestrý repertoár od baroka až po současnost, virtuozita a preciznost hry sklízí úspěchy hudebních kritiků i široké veřejnosti.
Poslechněte si: https://youtu.be/0cWUerszWYg

Program připravujeme v rámci projektu Středočeské kulturní léto.
Těšíme se s Vámi na společně prožitý letní čas.
Na setkání s vámi se těší tým pracovníků muzea.

AKCE POD ŠIRÝM NEBEM
V příjemném prostředí areálu zámku Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké můžete zažít krásný a nevšední zážitek s jednou z nejslavnějších a nejoblíbenějších oper v exkluzivním provedení předního klarinetisty Karla Dohnala. Věříme, že v tomto jedinečném uvedení si posluchač najde i ty nejjemnější nuance geniálního díla.

VSTUPNÉ: 100,-/ 250,-/300,- Kč,
PŘEDPRODEJ VSTUPENEK na pokladně muzea od 1.6. 2021 (út-ne, 10-16 h).

REZERVACE:
je možná telefonicky (T:318 618 115, út-ne: 10 - 16 h) nebo e-mailem (e-mail:pamatnik@antonindvorak.cz). Platnost rezervace od podání je jeden týden.

INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY:
Program je bez přestávky a je vhodný pro celou rodinu.
Parkování je možné na parkovišti u hlavní brány do zámeckého areálu.
Další informace budeme postupně doplňovat.

DOPORUČUJEME:
- včasný příjezd, abyste nezmeškali představení.
– akce se koná pod širým nebem, vezměte s sebou teplé oblečení (i když přes den může být teplo, k večeru se ochladí)
– pláštěnku