Program:
Program: Antonín Dvořák (1841–1904): Slovanské rapsodie, op. 45 pro dechový soubor 1. Slovanská rapsodie D dur
2. Slovanská rapsodie g moll
3. Slovanská rapsodie As dur

Medailonek:
The Hague Chamber Music Ensemble je soubor přátel vážné hudby, které zaujali čeští hudební velikáni. Každý rok proto vyrážejí do Čech navštívit místa, kde žili, tvořili a získávali inspiraci čeští skladatelé. Na své cestě navštěvují místa tvorby skladatelů (v r. 2016 to byly např. skladatelé B. Martinů a J. Suk) a na závěr pobytu v místě odehrají koncert. Jako místo koncertu si soubor pro letošní rok vybral Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké, čehož si velmi vážíme.

Složení souboru: Flétna: Laurie Boltjes, Marieke Vis, Joop Bonebakker pikolik; Hoboj: Martine Brouwer, Paul Gompen, Joliene Verbeek alt-hoboj; Klarinet: Jan Boon, Ad van de Steld, Pim de Voogt bas-klarinet; Lesní roh: Eef van der Boom, Coen Schimmelpenninck van der Oye; Fagot: Ada Bienfait, Gerard Bierman; Kontrabas: Diemer de Vries

Dirigent: Sjef de Kort

Sjef de Kort - získal své zkušenosti na Královské konzervatoři v Haagu. Aktuálně je dirigentem více hudebních souborů a během své kariéry hrál i v Rytířském sále v Haagu za přítomnosti nizozemského krále.

Z historie skladby

Okolnosti vzniku a charakteristika díla
S několikaletým odstupem od vzniku Rapsodie a moll se Dvořák roku 1878 znovu pustil do kompozice trojice skladeb stejného formálního zaměření. Skladatel povzbuzen úspěchem Moravských dvojzpěvů se snažil dát své hudbě charakteristické folklórní zabarvení, stejně jako v první řadě Slovanských tanců, které vznikaly ve stejné době.
Své Slovanské rapsodie koncipoval Dvořák jako cyklus tří děl, která jsou provázána názvuky na lidové intonace, ale zároveň se každé z nich vyznačuje osobitým charakterem, takže tvoří kontrastní protiváhu dvěma ostatním. Zatímco v první rapsodii převažuje idylická, pastorální atmosféra, druhá rapsodie je laděna převážně dramaticky a třetí se vyznačuje pozitivní náladou plnou životní radosti.

Premiéra a další provedení skladby
První dvě Slovanské rapsodie provedl v premiéře sám Dvořák, a to na svém prvním samostatném koncertu, kterým se představil pražskému publiku jako skladatel i jako dirigent, 17. listopadu 1878. Třetí Slovanská rapsodie byla poprvé provedena 24. září 1879 v Berlíně za řízení Wilhelma Tauberta. Do dvou let od svého vzniku byly Rapsodie uvedeny v Berlíně, Drážďanech, Karlsruhe, Wiesbadenu, Budapešti, Lipsku, Kolíně nad Rýnem, Londýně, Nice, New Yorku aj. V naprosté většině případů byly uváděny samostatně, tedy nikoli jako cyklus.
Přestože za Dvořákova života patřily Slovanské rapsodie k jeho nejčastěji provozovaným dílům, která navíc významně přispěla k jeho prvním úspěchům v zahraničí, v současné době se na koncertních pódiích objevují jen zřídka.
(zdroj: http://www.antonin-dvorak.cz)

Vstupné: 50,- Kč

V případě nepříznivého počasí se koncert koná v koncertním sále zámku.
Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme rezervaci: tel. 318 618 115
e-mail:pamatnik@antonindvorak.cz.

Změna programu vyhrazena.